CTM

ul. Dickmana 62, 81-109 Gdynia
tel: (+48) 587 764 587
fax: (+48) 587 764 764
Marcin Wiśniewski
p.o. Prezes Zarządu (President)
Przedmiot działalności

Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki S.A. został powołany w 1982 roku do prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, projektowych, konstrukcyjno-technologicznych i doświadczalnych, w celu przygotowania produkcji nowych wyrobów w dziedzinie wojskowej techniki morskiej, doskonalenia metod ich wytwarzania oraz prowadzenia współpracy z zagranicą w tym zakresie. 

Podstawowe obszary działalność CTM:

  • Systemy uzbrojenia broni podwodnej,
  • Systemy dowodzenia i kierowania uzbrojeniem,
  • Systemy ochrony infrastruktury morskiej,
  • Systemy łączności radiowej i wymiany danych,
  • Badania i certyfikacja wyrobów.

 

W ramach obszaru systemów uzbrojenia broni podwodnej prowadzi się badania naukowe i prace rozwojowo-wdrożeniowe w zakresie systemów obserwacji podwodnej oraz uzbrojenia. 

W systemach obserwacji podwodnej wykorzystywane są najnowsze technologie oparte o przetworniki elektromagnetyczne i hydroakustyczne.

Natomiast w zakresie uzbrojenia broni podwodnej prace obejmują rozwiązania z zakresu trałów niekontaktowych, magnetyczno-akustycznych oraz zdalnie inicjowanych kodowanym sygnałem akustycznym zapalników do ładunków przeznaczonych do niszczenia min dennych i kotwicznych, a także wielokanałowych zapalników min niekontaktowych.  

 

W ramach obszaru systemów dowodzenia i kierowania uzbrojeniem prowadzi się badania naukowe i prace rozwojowo-wdrożeniowe w zakresie doskonalenia, implementacji i opracowywania nowych algorytmów wspomagania dowodzenia, zarządzania walką, planowania misji, ze szczególnym uwzględnieniem nowych kierunków rozwoju działań sieciocentrycznych, a także efektywnego wykorzystania uzbrojenia i sprzętu będącego na wyposażeniu wojsk.

 

W ramach obszaru systemów ochrony infrastruktury morskiej prowadzi się badania naukowe i prace rozwojowo-wdrożeniowe w zakresie opracowywania systemów i urządzeń dla ochrony portów i infrastruktury krytycznej, dotyczących detekcji, identyfikacji i klasyfikacji zagrożeń nawodnych i podwodnych oraz sposobów ich neutralizowania i/lub niszczenia.

 

W ramach obszaru systemy łączności i wymiany danych prowadzi się badania naukowe i prace rozwojowo-wdrożeniowe w zakresie doskonalenia, implementacji i opracowywania nowych algorytmów transmisji danych i automatycznego utrzymywania połączenia (ALE – Automatic Link Establishment) w systemach radiokomunikacyjnych.

 

W ramach obszaru działalności Laboratoriów Badawczych prowadzi się:

 

  • Badania naukowe związane z realizacją prac badawczo-rozwojowych,
  • Badania wyrobów na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa (OiB),
  • Badania wyrobów na zgodność z normami zharmonizowanymi z dyrektywami MED 2011/75/UE, EMC 2004/108/WE oraz LVD 2006/95/WE.

 

Ponadto Jednostka Certyfikacji Wyrobów (JCW) posiada uprawnienia do certyfikacji wyrobów w dziedzinach kompatybilności elektromagnetycznej, pól magnetycznych i demagnetyzacji, wymagań dla sprzętu elektrycznego oraz czynników środowiskowych.

Urządzenia techniczne
  • Laboratorium Kompatybilności Elektromagnetycznej, posiadające akredytację Polskiego Centrum Akredytacji Nr AB 295 oraz akredytację Ministra Obrony Narodowej Nr 20/MON/2011 
  • Laboratorium Wibroakustyki i Odporności Udarowej i Poł Magnetycznych, posiadające akredytację Polskiego Centrum Akredytacji Nr AB 296 oraz akredytację Ministra Obrony Narodowej Nr 21/MON/2011
  • W skład Laboratoriów wchodzą m.in.: Komora klimatyczna, Komora rewerberacyjna, Miernik natężenia pola magnetycznego, Kalibracyjny wzbudnik drgań, Przenośny analizator drgań, Gaussometr, Elektryczny i magnetyczny analizator pola, Tester harmonicznych prądu i fluktuacji napięcia, Symulator fali ciągłej, Stanowisko do narażeń mechanicznych, Oscyloskop z luminoforem cyfrowym.  
Certyfikat

CTM działa w oparciu o certyfikowany przez Zakład Systemów Jakości i Zarządzania (ZSJiZ) System Zarządzania Jakością zgodny z normą ISO 9001 oraz publikacjami NATO AQAP 2110 i AQAP 2210.

 

CTM posiada koncesję MSWiA upoważniającą do wykonywania działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania i obrotu amunicją oraz wytwarzania i obrotu wyrobami o przeznaczeniu wojskowym i policyjnym (bez możliwości składowania).

Szanowni Państwo, w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie, w ramach naszego serwisu stosujemy pliki cookies. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

ZAMKNIJ